Kudüs Turu

Turlar yeterli kontenjan bulunduğu taktirde Hac ve Umre dönemleri dışında yapılmaktadır..

 

1. GÜN:

 İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan sabah İstanbul Sabiha Gökçen'e oradan Telaviv  Havalimanı'na ulaşyoruz. Giriş işlemlerinin ardından 50 Km. bir yolculuğun sonunda Kudüs’e varış.

MESCİD-İ AKSA : Müslümanlara, Kabe-i Muazzama’dan önce 18 ay Kıblelik yapmış, ibadet derecesinin 100 kat olduğu, bakım ve onarımı Ürdün krallığı tarafından karşılanan, Hz. Peygamber S.A.V.'in, bir gece vaktinde Mekke den getirilip, Miraca çıkmadan önce, peygamberlere namaz kıldırdığı ve bu gece, ümmetine, miraçta namazın farz kılındığı kutsal bir mekandır .

BURAK MESCİDİ : Peygamber Efendimizi Mekke’den Kudüs’e getiren bineği Miraç esnasında bağladığı yer.

KUBBE-TÜS SAHRA :  Peygamber Efendimizin Miraç gecesi semaya yükseltildiği muallak taştır. Peygamberimizin, ayak izlerin bulunduğu Bu taşın altında oluşturulan mekânda ziyaret edip, namaz kılacağımız yerler arasındadır.Akşam yemeği ve konaklama Kudüs’te

2.GÜN: 

Otelde kahvaltıdan sonra Kudüs turumuz başlıyor. İsrail’in başkenti TELAVİV e geliyoruz. Körfezin Karşı tarfındaki Türk şehri YAFA, oradan da, israilin incisi HAYFA da Bahai mezhebinin kurucusu, Baha-ullahın anısına tasarlanmış tapınağı, bir başka yerde göremeyeceğimiz 10 larca metre uzunluğundaki bahçe (çiçek) teraslarını hayfaya hakim bir tepeden izlerken, aynı zamanda güzeller güzeli hayfayı da doyasıya seyretme fırsatımız olacak. Daha sonra Türk şehri olan AKKA ya gidiyoruz ve  Akşam yemeği ve konaklama Kudüs’te

3.GÜN: 

Otelimizdeki kahvaltının ardından Cuma namazına kadar serbest zaman ve namazdan sonra otobüsümüzle, birazda piknik havası içerisinde, Kudüs’ten ayrılıp, deniz seviyesinden 425 metre daha enginde, dünyanın, bodrum katı sayılan, aynı zamanda  Ürdün ile İsrail’i bir birinden ayıran Lut gölüne geliyoruz.  Lut gölünün çamurundan şifa arayan, yüzlerce batılının, konakladıkları, göl kıyısındaki plaj ve tesisleri ücret ödeyerek gezebiliyoruz. (Tabiî ki isteyen misafirlerimizde alabilir bu çamurdan) Buradan da, kuruluşu 8.000 yıl öncesine dayanan, Unesco tarafından,  Dünyanın en eski şehri olarak tescillenen, aynı zamanda, hem Meryem anamızın, hem de Filistin örgütü kurucu lideri Yaser ARAFAT’IN şehri ERİHAya geliyoruz. Burada, her türlü ağrı ve sızılara iyi geldiği bilinen, Lut gölünün çamurundan elde edilen kozmetik ürünlerin yanı sıra kremler ve sabun çeşitlerinin satıldığı, aynı zamanda dinlenme tesisi de olan bu mekânda, hem yorgunluk atıyor, hem de alış verişimizi yapıyoruz. Kudüs e 30 km uzaklıktaki, Eriha dan ayrılır ayrılmaz, ıssız bir tepede yapa yalnız yatan, İsrafil as.mın‘’kalk’’borusunu, büyük bir sessizlik içerisinde bekleyen  Musa peygamberi ziyaret ediyoruz yolumuzun üzerinde. Bu gezilerimizin ardından ve hiç unutamayacağımız o manevi havayı doyasıya yaşayarak Kudüse dönüyoruz ve İsteyen, sur içi çarşıları gezebilir. Akşam yemeği ve konaklama Kudüs’te.

4.GÜN: 

Otelde kahvaltıdan sonra ; İlk durağımız zeytin dağı

ZEYTİN DAĞI: Kuranı kerimde Hz. Allah’ın ‘’Çevresini mübarek kıldık’’ Ayeti kerimesinden esinlenerek, Yavuz Sultan Selimin inşa ettiği surlarla çevrili, içinde, Müslümanlara 18 ay kıblelik yapmış Mescid-ül Aksa ve Hz. Muhammedin(s.a.v) miraca yükseltildiği  Muallak  taşınında  bulunduğu, üç semavi dinin, en kutsal şehri olmayı hak etmiş, uğruna sayısız savaşlar yapılmış, büyülü şehir; eski ve yeni  Kudüs’ün yanı sıra,hem mescid-ül aksa hemde, kubbe-tüs sahrayı seyretmeye doyamayacağımız bir tepedir ZEYTİN DAĞI..  Hz. İsa’nın, bu tepeden şehre bakıp ağladığı da rivayet edilmiştir. Zeytin dağının bir başka özellik taşıyan yönü ise;  Hıristiyan inancına göre Hz.İsa gök’e bu tepeden yükselmiş ve buraya inecek olması inancı, kutsallığını artırmıştır. Daha da ileri giderek, cennet bahçesi olarak kabullenmişler bu tepeyi. İşte, bu sebeplerden olmalı ki. Her Hıristiyanın gönlünde, bu tepede gömülmek yatar.  Sebebi ise: Hz. İsa’nın yeryüzüne indiğinde, onu ilk karşılayan olabilmek için. Burada gömülü ünlü Hıristiyanların sayısı 100.000 üzerindedir. Bunun içindir ki: burada gömülmenin bedeli 40.000 $’dan başlar. Hendek Muharebesinin fikir babası Selman-i Farisi ve büyük hanım velilerden Râbia tü’l Adeviyye de ziyaret edeceklerimizin arasındadır zeytin dağında. Kudüs e gelen her kesin mutlaka görmek istedikleri yerin başında olan bu muhteşem manzaralı tepeden ayrılıyoruz Halil şehrine gitmek üzere.

DAVUT PEYGAMBER: Genellikle dünya Yahudilerinin özellikle ziyaret etmek istedikleri kutsal mekânlardan birisi de burasıdır. Çok itina ile inşa edilmiş ve Davut A.S mın kabri koruma altına alınmış olan bu kutsal mekânı Behem-hal bizde ziyaret ediyor, huzurunda bulunuyoruz.

HALİL ŞEHRİ :Gazze den sonra batı Şerianın ikinci büyük şehridir. Kudüs e 60 km uzaklıktadır. Bu şehre giderken, yol güzergâhımıza, İsrail in, Filistinlileri hapsetmek üzere, inşa ettikleri, surların önünden geçerken, elbette, içimiz sızlayacak. Ancak; az sonra, yarısını Yahudilerin havra olarak kullandıkları Halil-lürrahman mescidine vardığımızda ziyaret edeceğimiz, Kabenin Mimarı Hz. İbrahim, Hz. Yakup, Hz. Yusuf, A.S ‘huzurunda hüznümüz bir nebze hafifleyecektir. Bu camide dünyada eşi benzeri olmayan bir eser daha göreceğiz. Oda: Kudüs fatihi salahaddin eyyubinin el yapısı ahşap mihraptır. Halil’e gelmişken, fırınlanmış cam ve çamurdan yapılan, renga-renk hediyelik bir şeyler almadan çıkmak olmaz tabi. Buradanda  Beytillahime geçiyoruz.

BEYTİLLAHİM:  Batı şeria da Kudüs’e 40 km uzaklıkta bir Arap şehridir. Maa-lesef; bu şehre, Yahudilerin inşa ettikleri, yüksek duvarların önünden geçerek girebiliyoruz! Ancak, bu( açık hapishane)şehir, dünyanın en ünlü şehirlerindendir. Çünkü İsa A.S nın dünyaya geldiği şehir burasıdır. Ve doğduğu mağaranın üzerine inşa edilen, Ortodoks,  Katolik ve ermeni kiliselerinin altındaki mağaraya, İsa A.S mın doğduğu yeri görebilmek için sıraya giriyor, sıramız geldiği zaman inip, kuranda, Hz. Meryem’in teyzesinin kocası, Zekeriya peygamberin, Hz. Meryem’in, babasız dünyaya getirdiği mağaraya her inişinde, gördükleri karşısında hayrete düşüp  ‘’nereden buluyorsun bunları‘’ sorusuna Hz. meryemin ‘’bunlar Allahtan‘’diye cevap verdiği o tarihi mekâna gözlerimizle şahit oluyor ve bir anda 2000 yıl geriye gidip, o anı canlandırıyoruz zihnimizde. Bu gezinin ardından, açık ceza evinine çevrilmiş olan bu koca şehrin nizamiye kapısından çıkıp, Kudüs e dönüş yolunda, Hz. yunus peygamberi ziyaret ediyor, karşı taraftaki manavdan da yörenin lezzetli meyvelerinden, misafirlerimize ikramda bulunuyoruz. Sıra kutsal mekân da Akşam yemeği ve konaklama Kudüs’te.

5.GÜN: 

KIYAMET KİLİSESİ : Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra burada defnedildiğine ve sonrada Mezarından dirilip göğe yükseltildiğine inanılan tarihi bir kilisedir. Hz. isa nın, önce çarmıha gerilişi, öldükten sonra, çarmıhtan indirilişi ve yatırılışı resmedilmiş bu tarihi kilise, Günde binlerce Hıristiyanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Bu kilisenin anahtarı, bu gün Müslümanlar dadır. Sabahleyin açıp, akşam kapatma işlemi Kudüslü bir Müslümanlar tarafından yapılmaktadır. Sebebi ise; Hz. Ömer, fethinden sonra ziyaret için geldiği kudüste bu kiliseye uğramış, ziyaret anında iken ezan okunmuştur, kilisenin rahibi, Hz. Ömer’in ‘’seccademi nereye serebilirim‘’ sorusuna, rahip ‘’buraya‘’  dediğinde; “Burası Hıristiyanların mabedidir size ait olarak kalmalıdır” dediğinde rahip, Hz. Ömer’in bu yaklaşımına, aynı insani yaklaşım içerisinde olduğunu kanıtlamak için, kilisenin anahtarını o gün Müslümanlara teslim etmiştir. 1400 yıldır, elden-ele devrolunan anahtar, O günden bu güne, beklide kıyamete kadar bu anahtar Müslümanların elinde bulunmaya devam edecektir. Anahtarın bu günkü sahibi, kapıda oturuyor, gelen Müslümanları selamlıyor. (biz Türkleri görmekten çok daha mutlu oluyor) Bu kilisede Hıristiyanların, Ortodoks, Katolik ve Ermeni cemaatlerin kiliseleri bir aradadır. Aynı zamanda bu tarihi yer Kudüs’ün cıvıl cıvıl çarşılarının orta yerindedir. Böylelikle Kudüs’ün renkli çarşılarında alışveriş imkânımızda olacaktır burayı gezerken.

AĞLAMA DUVARI : Yahudilerin en kutsal mekânıdır. Miladi 70 yılında Romalılar Kudüs’teki Hz. Süleyman Tapınağını yıktılar. O tapınaktan geriye yalnızca tek bir duvar kaldı. İşte o duvar bugün, ağlama duvarıdır. Yahudiler Süleyman mabedinin yıkılışından dolayı duydukları üzüntüyü, bu duvarın önünde ağlamakla, cennete gideceklerine inanırlar. Dinlerine bağlılıkları ile bilinen Yahudiler, Allaha yakarışlarını bu duvarın önünde yaparlar. Zira burada ki yapılan duaların, mutlaka kabul edileceğine içtenlikle inanırlar. Hele-hele, fanatik Yahudiler görülmeye çok değer! Bu duvarın önünde kadınlar ayrı, erkekler ayrı olmak üzere,(haremlik-selamlık) ibadet ederler. Onları yakından tanımak amaçlı olarak, Bu duvarın önüne yaklaşıyor, duvarı inceleme imkânı buluyor ve Yahudilerin bu duvarın önünde nasıl ibadet ettiklerini yakinen müşahede ediyoruz. (Yahudilerin kutsal takkesi Kipa) 

Bu günkü programımızı tamamladıktan sonra Tel aviv Hava Limanına hareket ve  İzmir’e dönerek yolculuğumuz sona eriyor.                                                                                                                                    

HOLY LAND Hotel (4 YILDIZ) veya Aynı standartta başka bir Otel 

ÜCRETE TABİ HİZMETLER

-     İstanbul – Telaviv gidiş-dönüş uçak bileti

-      Sabah ve akşam yemekleri

-      4 gece 5 gündüz Kudüs’te 3 yıldızlı otelde konaklama

-      İsrail’de, Telaviv, Kudüs, Halil, Beytillahım, Eriha, Yafa, Hayfa ve Akka Şehirlerinin gezilmesi.

-      İsrail vizeleri ve giriş - çıkış vergileri

-      İsrail’de mukaddes yerlere giriş ücretleri

-      İsrail’de Sürücü Turizm’in Rehberlik Hizmeti ve Havalimanı Transferleri

ÜCRETE TABİ OLMAYANLAR

-    Yurt Dışı Çıkış Harcı 15 TL.
-    Şahsi Harcamalar.
-    Otel Oda Ve Loby’lerde Alınanlar.
-    Menü Dışı Yiyecek Ve İçecekler.

Ranking bookmakers sites
Free Themes | bigtheme.net
Gaziosmanpaşa Bulvarı Koçaş İşh. No:87 Kat:5/504 Mezarlıkbaşı-Konak/İZMİR
Tel: 0 232 484 63 03
Fax: 0 232 484 63 05
info@surucuturizm.com
Reviw on bokmaker Number 1 in uk http://w.artbetting.net/ William Hill
Full Reviw on best bokmaker - Ladbrokes http://l.artbetting.net/ full information